EuroMaidan na Svoboďáku

By January 21, 2014osobní, personal, politika

EuroMaidan na Svoboďáku

Situace na Ukrajině se neuklidnila, pokud alespoň trochu sledujete zpravodajství, tak vítě, že se naopak opět o něco více vyhrotila. Moje kamarádka Máša, která organizovala už nedělní protest, zorganizovala další, tentokráte o něco větší akci na Svoboďáku. Uvědomil jsem si, že v podobné situaci, jako je ona (pochází z Ukrajiny), byli emigranti, kteří byli za železnou oponou. I když třeba nemohli něco hmatatelného udělat přímo u nás v ČR, tak přesto jim nebylo jedno, co se zde u nás dělo. Nenechejme Ukrajinu být. Nejde mi o to, aby se Ukrajina vrhla do náruče EU. Jde mi o to, aby Ukrajina mohla být svobodnou zemí.

Když to vyjde budu na Svoboďáku snad i něco hrát a zpívat… přijďte…

Zde je další dopis od Máši:

Proč protestujeme? Euromaidan jako odpor proti diktatuře

Euromaidan začal jako demonstrace podporující integraci Ukrajiny do Evropské Unie poté, co prezident Ukrajiny „znenadání“ změnil názor a odmítl podepsat asosiační dohodu. Nicméně už předně nejde o Evropskou Unii, ani i podporu jakékoliv politické strany nebo politického předáka. Dne 30. Listopadu 2013 ukrajinský prezident Janukovič překročil hranici, kdy přikázal speciálním jednotkám policie zaútočit na mírně a legálně protestující demonstranty na Maidanu, hlavním náměstí Kieva. Policisté demonstranty brutálně zbili, desítky obětí skončily v nemocnici s četnými zlomeninami a vážnými poraněními. Současný režim ukázal svojí krutou tvář opět při provokacích vyvolaných vládou 1. Prosince 2013, kdy v ulici Bankova v Kieve, kdy stovky nevinných lidí znovu zbila policie. Nikdo z těch, kdo přímo útočili, ani z těch, kdo za rozkaz odpovídá, nebyli dodnes potrestáni.

Situace se ani po jednáních s představiteli Evropské unie navštěvující hlavní město Ukrajiny po těchto událostech nezměnila. Poté, co prezident slíbil nezasahovat do protestů silou, v noci na 11. prosince armádní jednotky násilně vytlačovaly demonstranty z centra města a ničily jejich barikády.

Téměř dva měsíce lidé volili mírný protest, za mínusových teplot stáli na hlavním náměstí v Kyjevě a na jiných místech Ukrajiny, aby vyjadřili svůj protest s postupem vlády. Prezident ani vláda nereagovali na požadavky protestujících, k nimž se oficiálně přidaly stovky ukrajinských neziskových organizací, Amnesty International a přední politici celého světa. Mezitím prezident přijal půjčku od Ruska v rozsahu miliard dolarů, byla butálně zbita „neznámými“ útočníky žurnalistka Čornovol, píšící o korupci prezidenta a jeho přivrženců, a zastrašováni stovky lidí návštěvami policie, která k nim chodila přímo domů „kontrolovat“. A poté se prezident rozhodl ujmout vlády neomezeně. Dne 16. Ledna 2014 prošly parlamentem zákony přímo omezující shromažďování a svobodu slova na Ukrajině. Janukovyč je následně v pátek podepsal, a tím zahájil diktaturu.

Dle zmíněných diktátorských zákonů, vracejících zemi do dob totality, například:

 • nesmí se veřejně shromažďovat více než 10 osob (za jakýmkoliv účelem) – je to pak považované za masový protest – účastníci půjdou do vězení na 10-15 let
 • nesmí se jezdit v koloně více než 5 aut najednou – odebrání průkazu i auta
 • stát může komukoliv odpojit internet z důvodů, které uzná za vhodné
 • nesmí se shromažďovat (! – viz omezení práce žurnalistů) důkazy o korupci policie/soudu – vězení 3 roky
 • vyhrožování (pouze!) policii – vězení 7 let
 • policie smí použít násilí proti mírně protestujícímu
 • organizace financované byť částečně ze zahraničí: “zahraniční AGENT” – placení pokut a zvláštních daní, bedlivě střeženi státem (viz např. Amnesty International nebo další NGO – omezení ochrany lidských práv a svobod)
 • osoba může být odsouzená BEZ vlastní PŘÍTOMNOSTI u soudu

Chceme tomu zabránit.

Vystupujeme na protest proti porušování lidských práv kriminálním režimem současného ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviče, premier ministra Azarova a jejich politické strany Partie Rehioniv.

Chceme:

 • Se cítit bezpečně v naší zemi
 • Mít svobodu se vyjádřit a říct nahlas vlastní názor
 • Potlačit korupci
 • Žít ve společnosti založené na zákonech, spravedlnosti a respektu
 • Důvěřovat policii a cítit se bezpečně v jeji přítomnosti
 • Podpořit demokracii a evropské hodnoty v naší zemi

A tedy s největší prioritou chceme a dožadujeme se:

 • Okamžitého odstoupení vlády a prezidenta Ukrajiny
 • Potrestání zodpovědných za násilí na nevinných lidech ze strany speciálních jednotek „berkut“ ze dnů útoků v době průběhu mírných protestu Euromaidanu v Kyjevě

Vládu České Republiky tedy prosíme o podporu záchrany základních evropských hodnot a lidských práv na Ukrajině, a to následujícím způsobem:

 • Podpořit zavedení sankcí vůči Ukrajině, konkrétně členům její současné vlády a prezidentovi Janukovyčovi.
 • Odvolat pozvání prezidenta Janukovyče v České Republice. Jak můžeme jako demokratická země, která je součástí EU s její hodnotami, přijímat u sebe člověka, který ve své zemi zavádí přímou diktaturu. Takový politik je nežádoucím hostem v ČR, která si omezení svobod a utlačování režimem z dob totality pamatuje.

Marija Nobilisová
+420 724 519 625
e-mail
Euromaidan Brno

One Comment

 • petr says:

  žena banderovka? gratuluju.

  taky bys v klid stál a nechal na sebe házet molotovův koktejl a dlažební kostky? spíš by sis radši hodil že?

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: